Jasełka i bożonarodzeniowe spotkania
dzieci ze S.P. nr 6 w Sieradzu

17 listopada 2015 roku, z okazji przypadającej setnej rocznicy urodzin księdza poety, w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie pt: Wieczór z poezją księdza Jana Twardowskiego. W programie znalazły się wspomnienia historyka literatury, krytyka, eseisty, tłumacza i wieloletniego przyjaciela ks. Twardowskiego pana Waldemara Smaszcza. Młodzież ze Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i 2 w Sieradzu oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 zaprezentowały wiersze i dramę inspirowaną życiorysem Ks. Twardowskiego. Całości dopełniła prezentacja multimedialna ilustrująca wiersze księdza Jana Twardowskiego. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy spotkania mogli przybliżyć sobie postać i dorobek księdza Twardowskiego. Uroczystość stworzyła młodzieży i dzieciom warunki do zaprezentowania swoich talentów szerszej społeczności sieradzkiej.

14 grudnia 2015 roku, w Szkole Podstawowej nr 6 im. Janiny Majkowskiej w Sieradzu, odbył się Wieczór Kolęd, którego uroczysty i rodzinny charakter wprowadził zebranych gości, nauczycieli i uczniów szkoły w atmosferę odkrywania tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia. Na wstępie spotkania uczniowie szkoły zaprezentowali swoje talenty literackie, muzyczne, taneczne w ramach przygotowanych pod moim kierunkiem jasełek pt: Mały Opiekun Zapomnianych Zwierząt. Walory gry aktorskiej uczniów podkreśliły specjalnie uszyte na tę okazję dowcipne maski zwierząt, które złoto-rudawy, mały Aniołek, w noc wigilijną, zaprowadził do stajenki, by oddały pokłon Narodzonemu Bogu. Nastąpiło również zderzenie tradycji ze współczesnością, kiedy młodzież wykonała taniec techno kury, który został przyjęty gromkimi brawami. To nasze wspólne pochylenie się nad misterium Wcielenia Słowa Bożego umilił śpiew kolęd i pastorałek. Żywą i radosną oprawę muzyczną przygotował pan Maciej Owczarek, organista z parafii p.w. św. Wojciecha w Sieradzu.

W dniu 10 stycznia 2016 roku, we współpracy z rodzicami dzieci, odbyło się spotkanie opłatkowe ERM i scholi, grup działających przy parafii p.w. św. Wojciecha. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą i wystawieniem jasełek. Następnie tradycyjnie, jak co roku, połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia i przy śpiewie kolęd kosztowaliśmy przygotowanych przez rodziców smakołyków.

Jasełka Mały Opiekun Zapomnianych Zwierząt, były wielokrotnie nagradzane przez publiczność wielkimi brawami i wysłuchaliśmy licznych, ciepłych, uprzejmych komentarzy, dlatego wspólnie z dziećmi i młodzieżą z ERM i scholi postanowiliśmy odpowiedzieć pozytywnie na kolejne zaproszenia do wystawienia jasełek. 17 01 2016 roku występ jasełkowy odbył się w parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, a 24 stycznia 2016 roku jasełka zobaczyły siostry i zgromadzeni widzowie w klasztorze sieradzkim.

s. Magdalena Sochacka